Заплахата за жестока стопанска криза ще продължи и при действие на подписания на 2 март 2012 г. „Договор за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз”, защото се запазва особено важна причина за развитие на стопански диспропорции.
Кардиналната слабост на европейския бюджетен пакт е, че съхранява сегашната държавна финансова грешка, която създава стопанска криза.
През XXI-ви век, участниците в стопански живот (включително президенти, министри, депутати, конгресмени и другите професионални политици, банкери, инвеститори, депозанти на пари, работещи и безработни, богати и бедни) ползват приети за употреба пари, но Правителството на съответна страна не осъществява необходимо полезно държавно финансово управление.
В резултат на сегашно ГРЕШНО държавно финансово поведение – ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В СТОПАНСКИ ЖИВОТ са обречени жертви на наличния държавен финансов недъг.
Същността на посочената държавна управленска непълноценност е, че при ползване на „Незлатни пари” се запазва стария, от време със „Златни пари” начин на държавно финансово управление, който е НЕПРИГОДЕН за стопанство с „Незлатни пари” и поради тази причина се развиват диспропорции и (за достатъчно време) стопанска криза.
Пример: Сегашните над 100 милиарда евро болезнени щети за притежатели на гръцки държавни облигации са последица от наличие на конкретна грешка на гръцко държавно финансово управление.
Само време е необходимо за да се осъзнае, че европейският бюджетен пакт не може да осигури желана защита, защото се запазва особено важната причина за съвременна стопанска криза.
Пример: Стопанската криза в Гърция се развива, тъй като (с мълчалива подкрепа от европейски и световни експерти) гръцкото правителство прилага утопична управленска идея, която се материализира в конкретна държавна финансова грешка и нейното държавно финансово управление е НЕПРИГОДНО за евро.
Гръцкият финансов недъг съществува, защото не е налично съобразяване с качества на ползвано евро и това поведение подсигурява развитие на диспропорции и (при достатъчно време) криза с болезнени щети за участници в стопански живот.
Под влияние на досегашна утопична финансова политика, гръцкото правителство е с ненужно намалени парични приходи и със сравнително завишени парични задължения, които сега болезнено се компенсират с повишение на държавни данъци и премахване на полезни държавни разходи.
Възможно е успешно поправяне на разкритата световна държавна финансова грешка, поради която се ползва стар, от време със „Златни пари” начин на държавно финансово управление, който е НЕПРИГОДЕН за „Незлатни пари”.
Пример: До 24 часа след като сегашното правителство на Гърция неутрализира наследено утопично управленско поведение като подобринастоящата нейна стопанска криза ще е премахната. своето държавно финансово управление, което да стане ГОДНО за стопанство с евро –
Ако Гърция бе усъвършенствувала своето държавно финансово управление и същото е ГОДНО за евро – сега гръцката държава щеше да е без финансови трудности и да е със завишени възможности да изплаща дълговете си в срок и нейни кредитори няма да понасят болезнени щети за милиарди евро.
Забележка: Особено важната причина за стопанска криза през XXI-ви век при други държави е идентична с тази в Гърция.
За да е възможен плодоносен стопански живот не е достатъчно спазване на приети бюджетни ограничения, а е жизнено необходимо разобличаване на сегашната държавна управленска слабост, която пречи за пълноценно развитие на човешката цивилизация.
Нима е наличен някакъв обществено значим интерес от запазване на сегашната държавна финансова грешка, която подсигурява развитие на стопанска криза и носи болезнени щети за участници в стопански живот?
Иван Митев – икономист
Няма коментари:
Публикуване на коментар